Wpływ korekty zeznania CIT-8 na wysokość uproszczonych zaliczek
Korzystanie z możliwości wpłacania miesięcznych zaliczek w formie uproszczonej stanowi dla podatników spore ułatwienie. Należy jednak mieć na uwadze, że korekta zeznania CIT-8, stanowiącego podstawę do obliczenia uproszczonych zaliczek, może wpływać na ich wysokość, a nawet na utratę prawa do wpłacania ich w takiej formie. Konsekwencje te są uzależnione od momentu złożenia korekty.
Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych po spełnieniu warunków określonych w ustawie są uprawnieni do wpłacania miesięcznych zaliczek na ten podatek w uproszczonej formie. Wysokość zaliczek ustalana jest na podstawie podatku należnego wykazanego w uprzednio złożonym zeznaniu CIT-8. Czasami dochodzi do sytuacji, w której podatnik jest zobowiązany do złożenia korekty zeznania. Czy korekta takiego zeznania wpływa na wysokość zaliczek uproszczonych?
Możliwość wyboru
Zgodnie z art. 25 ust. 6 ustawy o CIT podatnicy mogą wpłacać miesięczne zaliczki w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu CIT-8 złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. Jeśli podatnicy nie wykazali podatku należnego we wspominanym zeznaniu, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym o 2 lata dany rok podatkowy. Jeżeli również w tym zeznaniu nie została wykazana kwota podatku należnego, to nie przysługuje prawo do wpłacania zaliczek w formie uproszczonej.
UWAGA!
Podatnicy, którzy rozpoczęli po raz pierwszy działalność w roku poprzedzającym rok...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta